کیورد ریسرچ چیست؟ تحقیق کلمات کلیدی چگونه انجام می شود؟

کیورد ریسرچ چیست؟ تحقیق کلمات کلیدی چگونه انجام می شود؟

یکی از اصلی ترین وظایف هر سئوکار تحقیق کلمات کلیدی است که اهمیت بسیار زیادی در تولید محتوا و چینش استراتژی سئو دارد همچنین کیورد ریسرچ علاوه بر این که یکی از ملزومات اصلی در بخش سئو است در دیجیتال مارکتینگ، SEM، کانتنت مارکتینگ و … تاثیر بسیار زیادی دارد.

می توان به جرئت گفت یکی از مهم ترین فرایند هایی که باید شما قبل از تولید محتوا انجام دهید، کیورد ریسرچ است. زیرا در سئو کلمات نقش بسیار زیادی دارند و زمانی که شما بهترین کلمات کلیدی را انتخاب می کنید و با برنامه ریزی سایت خود را پیش می برید می توانید به راحتی برای وب سایتتان تولید محتوا کنید و ترافیک سایت خود را افزایش دهید.
در این مقاله از سایت رنک فایند به بررسی کیورد ریسرچ و نحوه انجام فرایند تحقیق کلمات کلیدی خواهیم پرداخت.

کلمه کلیدی (کیورد) چیست؟

قبل از این که به بررسی کیورد ریسرچ بپردازیم ابتدا باید با مفهوم کلمات کلیدی آشنا شوید زیرا کلمات کلیدی نقش بسیار مهمی در بحث سئو دارند یعنی در واقع اگر کلمه ای جست و جو نشود موتور جست و جویی وجود نخواهد داشت.

به کلماتی که کاربر برای رفع نیاز خود از طریق دنیای وب جست و جو می کند، کلمات کلیدی می گویند این کلمات می تواند یک کلمه، یک جمله یا یک متن باشند.

کلمه کلیدی (کیورد) چیست؟

انواع کلمات کلیدی

کلمات کلیدی انواع مختلفی دارند که که در ادامه به بررسی و معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

 • کلمات کلیدی برای کسب اطلاعات از دنیای وب (چرا….؟، مقایسه xبا y، بهترین ….، ده x بهتر دنیا و ….)
 • کلمات کلیدی برای سرگرمی (دانلود … ، تماشای … و…)
 • کلمات کلیدی برای خرید(قیمت ….، خرید…. و ….)
 • کلمات کلیدی برندی(نی نی سایت، دیجی کالا و ..)

انواع کلمات کلیدی بر حسب اندازه

کلمات کلیدی با در نظر گرفتن اندازیشان به سه بخش تقسیم شده اند که در ادامه به معرفی و بررسی کوتاه آن خواهیم پرداخت.

مطالب مرتبط: کیورد تارگتینگ چیست؟

 • کلمات کلیدی کوتاه(short tail): این نوع از کلمات کلیدی دارای رقابت بسیار زیادی هستند و گرفتن رتبه های برتر گوگل در این کلمات بسیار سخت است
 • کلمات کلیدی متوسط (mid tail): این نوع از کلمات از دو الی سه حرف تشکیل شده اند که رقابت و حجم جست و جوی کم تری نسبت به کلمات کلیدی شورت تیل دارند.
 • کلمات کلیدی بلند (long tail): از چهار و چهار به بالا حرف تشکیل شده اند و رقابت در این نوع از کلمات بسیار پایین است همچنین شما می توانید با تولید محتوا روی این عناوین ترافیک سایت خود را افزایش دهید.

کیورد ریسرچ چیست؟

کیورد ریسرچ چیست؟

کاربر برای رفع نیاز خود keyword را سرچ می کنند و سئو کار به برای این که نیاز کاربر را رفع کند و نرخ تبدیل سایت را افزایش دهد به دنبال این کلمات است که به آن کیورد ریسرچ می گویند در ادامه به بررسی چگونگی تحقیق کلمات کلیدی و معرفی بهترین ابزار های کیورد ریسرچ خواهیم پرداخت.

مراحل اولیه کیورد ریسرچ

متخصصان سئو برای کیورد ریسرچ و تحقیق کلمات کلیدی راه ها و ابزار های بسیار زیادی دارند که در این قسمت از مقاله به بررسی یکی از ساده ترین راه های تحقیق کلمات کلیدی خواهیم پرداخت.

 • دریافت کلمات کلیدی از کارفرما
 • جمع آوری کلمات کلیدی پیشنهادی توسط ابزار های مختلف بر اساس کلمات کلیدی کارفرما
 • جمع آوری کلمات کلیدی رقبا
 • بررسی و تحلیل کلمات کلیدی (میزان رقابت، میزان جست و جو و ….)
 • دسته بندی کلمات کلیدی بر اساس اهمیت، رقابت و هدف کارفرما
 • مشخص کردن کلمات کلیدی برای هر صفحه
 • جمع آوری کلمات کلیدی موجود در وب سایت از طریق گوگل سرچ کنسول
 • آنالیز این کلمات
 • بهینه سازی کلمات کلیدی با رتبه پایین

چه عواملی در تحقیق کلمات کلیدی تاثیر گذار است؟

چه عواملی در تحقیق کلمات کلیدی تاثیر گذار است؟

چندین عامل به شما در روند تحقیق کلمات کلیدی کمک می کند تا شما به راحتی بنوانید فرایند کیورد ریسرچ را انجام دهید در ادامه به معرفی و بررسی هر یک از این عوامل خواهیم پرداخت.

میزان سرچ کلمه کلیدی: تجربه ثابت کرده است هرچه میزان سرچ یک کلمه بالا باشد امکان موفقیت و گرفتن رتبه های خوب گوگل نیز بسیار راحت تر است. Search volume برای تحقیق کلمات کلیدی و انتخاب کیورد کمک های بسیار زیادی به یک سئوکار می کند.

سختی کلمات کلیدی: میزان سختی کلمات کلیدی به شما کمک می کند تا بفهمید کار شما برای بالا آوردن یک کلمه کلیدی آسان است یا سخت. Search volume به شما می گوید که باید بر روی کدام یک از کلمات کلیدی تمرکز کنید.

مرتبط بودن کلمات کلیدی با محتوا: شاید برای شما هم پیش آمده باشد وقتی بعد از سرچ کلمه واردی سایتی میشوید که ارتباطی با کلمه کلیدی ندارد و شما سریعا از وب سایت خارج می شوید. برای جلوگیری از کار باید محتوای داخل متن شما مربوط به کلمه کلیدی باشد.

گوگل ترند

کلمات کلیدی ترند: امکان دارد برخی از کلمات در بازه های زمانی مشخصی ترند شوند به عنوان مثال در بازه زمانی تابستان میزان سرچ تور های مسافرتی بالا می رود به همین دلیل می توانید از برخی کلمات کلیدی در تحقیق کلمات کلیدی استفاده کرد یکی از ابزار های کلیدی در استخراج کلمات کلیدی استفاده از ابزار گوگل ترندز  (Google Trends)است.

نرخ کلیک (CTR): این شاخص به شما کمک می کند تا بفهمید کلمات کلیدی خاص چقدر در جذب کلیک موفق است و متوسط تعدا کلیک در ماه یا هر هفته را نشان می دهد.

کلام آخر

کیورد ریسرچ یکی از ملزومات سئو است که انجام آن راه های مختلفی دارد و هر کس نسبت به استراتژی که دارد تحقیق کلمات کلیدی را به آن روش انجام می دهد شما هم نحوه تحقیق کلمات کلیدی خود را با ما در سایت رنک فایند به اشتراک بگذارید.

پست های مرتبط