استراتژی لینک سازی برای سال 2024 (1403)

استراتژی لینک سازی

یکی از فعالیت‌های تاثیر گذار بر روی سئو، ساخت و گرفتن بک لینک از سایت‌هایی با موضوع یکسان است. اما امروزه، ساخت بک لینک فرآیند بسیار متفاوت‌تری را دارد؛ چرا که ربات‌های گوگل بر روی بک لینک‌ها، بسیار حساس‌ تر شده‌اند و هر لینکی دیگر تاثیر مثبت بر فرآیند سئو نخواهد داشت.

به همین علت بسیار ضروری است، تا در کسب و کار خودتان زمان و انرژی لازم را برای تدوین استراتژی ساخت بک لینک اختصاص دهید. در ادامه این مطلب به معرفی روش اصولی تدوین استراتژی سئویی و ابزارهایی که در این راه لازم می‌شود، خواهیم پرداخت.

اهمیت استراتژی ساخت بک لینک برای سئو

به بیان ساده‌تر، بک لینک بدین معناست که یک سایتی غیر از سایت شما، اقدام به اشتراک گذاری لینکی از سایت شما در میان محتواهای خود می‌کند، این اقدام موجب می‌شود، تا مخاطبان آن سایت، اطلاعات بیشتری درباره یک موضوع خاص کسب کنند. در این میان باید دقت شود، که موضوع کاری شما با سایتی که لینکی به شما می‎دهد یکسان باشد. از جمله برخی از مزایایی که این لینک‌سازی خارجی می‌تواند بر روی سئوی شما بگذارد، عبارت است از:

بهبود رتبه سایت با استفاده از بک لینک

در حقیقت بک لینک‌ها یکی از ترفندهای سئو هستند که به بهبود سئوی خارجی کمک بسیاری می‌کنند و در نهایت موجب کسب رتبه‌های بهتری در نتایج جستجو گوگل می‌شوند. این بهبود رتبه در نتایج یکی از دلایل اصلی جذب مخاطب جدید و آشنایی بیشتر مخاطبان با وب سایت شما است.

به همین دلیل است، که داشتن یک استراتژی مناسب برای ساخت بک لینک از اهمیت بسیار زیادی برخورد دار است؛ چرا که این استراتژی به موتورهای جستجو کمک می‌کند، تا صفحات و محتواهای بسیار بیشتری را از سایت شما پیدا کنند. این شناسایی بیشتر علاوه بر ایندکس شدن مطالب بیشتر در سایتتان، به رشد زیاد اعتبار سایت نیز کمک چشمگیری می‌کند.

البته باید در نظر داشته باشید لینک سازی در کنار تولید محتوا بوده، که موجب بهبود سئوی سایت شما می شود. شما باید در کنار لینک سازی اقدام به تدوین استراتژی محتوایی برای بیش ترین بازدید در کوتاه ترین زمان کنید، تا به راحتی بتوانید رتبه های خوبی را در گوگل کسب کنید.

افزایش ترافیک ارگانیک سایت

استراتژی لینک سازی

بک لینک‌ها در کنار محتواها می‌توانند منجر به افزایش چشمگیری در ترافیک ارگانیک وب سایتتان شوند. ساخت بک لینک درست منجر می‌شود، تا محتواهای سایت شما هرچه بیشتر دیده شوند و شما نیز در نهایت در نتایج جستجو بیشتر دیده شوید. در حقیقت لینک‌سازی خارجی می‌تواند باعث شود، تا کاربران به راحتی بتوانند در راستای علایقشان شما را پیدا کنند. همچنین اگر کاربری از طریق یک لینک، چندین بار وارد سایت شما شود، به احتمال زیاد مخاطبی که وارد می‌شود بسیار وفادار تر خواهد بود.

افزایش اعتبار سایت با استفاده از بک لینک

در برخی از شرایط حتی با رعایت کامل اصول سئو، امکان دارد که ترافیک سایتتان زیاد نشود، در این مواقع به راحتی می‌توانید، با استفاده از استراتژی ساخت بک لینک اقدام به بهبود اعتبار سایت خود کنید. پس از استفاده از یک استراتژی لینک سازی مناسب، خواهید دید که ترافیک و اعتبار سایتتان به صورت چشم گیری افزایش پیدا می‌کند.

یکی از کارهایی که موجب بهبود کیفیت بک لینک ها می شود، انتخاب رسانه مناسب برای ریپورتاژ است؛ با انتخاب درست رسانه شما به راحتی می توانید شاهد رشد سئوی سایت خود باشید.

چگونه استراتژی ساخت بک لینک خود را تدوین کنیم؟

لینک سازی در سال 2023

استراتژی ساخت بک لینک، می‌تواند برای هر کسب و کاری بسیار زمان بر و چالش انگیز باشد. اما با این حال اگر این فرآیند را از ابتدا به درستی پایه ریزی کنیم، با موفقیت‌های چشمگیری روبه رو خواهیم شد. در ادامه به توضیح مراحل تدوین یک استراتژی خوب خواهیم پرداخت.

سایتتان را خوب مورد بررسی قرار دهید

قبل از هر اقدامی برای لینک سازی خارجی، باید سایت خود را به دقت مورد بررسی قرار دهیم. در حقیقت بک لینک‌ها اعتبار یک سایت هستند و باید به طور منظم در بازه‌های زمانی کوتاه مدت از نظر کیفیت آنالیز شوند. شما می‌توانید با بررسی لینک‌های سایت، تا حد بسیار زیادی لینک‌های اسپم را نیز شناسایی کنید؛ چرا که بک لینک‌های بی‌کیفیت یا با اعتبار پایین از سایت‌های نا مرتبط می‌توانند، بسیار به سایت شما آسیب بزنند.

مخاطبان هدف خود را مشخص کنید

یکی از کارهای کلیدی که باید در تدوین استراتژی ساخت بک لینک انجام بدهیم، تعیین مخاطبان هدف است. با شناخت مخاطبان کسب و کار می‌توانیم، فهرستی از سایت‌هایی تهیه کنیم که ممکن است لینک سازی ما در آن سایت‌ها بازدید بیش‌تری داشته باشد. برای پیدا کردن مخاطبان هدف خود می‌توانیم، سوال‌های زیر را بپرسیم.

  • مخاطبان شما به چه چیزهایی اهمیت می‌دهند؟
  • چطور برای رسیدن به پاسخ سوالاتشان جستجو می‌کنند؟
  • علایق آن‌ها چطور به محصولات و خدمات شما مرتبط هستند؟

پیدا کردن پاسخ درست این سوالات می‌تواند به ما کمک شایانی در تدوین استراتژی لینک سازی خارجی کند، همچنین شما برای پیدا کردن لیست سایت‌های مناسب برای لینک سازی می‌توانید، از ابزار عنکبوت کمک بگیرید.

محتوای فعلی سایتتان را بررسی کنید

لینک سازی در سال 1403

باید محتوای بلاگ و دیگر صفحاتی که قصد داریم، در آن لینک‌سازی انجام بدهیم، را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم. بهتر است صفحات و محتواهایی را برای لینک سازی انتخاب کنیم، که جنبه آموزشی دارند. البته باید توجه داشته باشید که زمانی فرآیند لینک سازی را باید شروع کنید، که مطمئن هستید سایتتان برای ورود مخاطبان جدید آماده هست و از لحاظ محتوا یک سایت غنی به شمار می‌آید.

در این میان حتما به بررسی سایت رقبای خود نیز بپردازید، شما می‌توانید با استفاده از ابزار رپورتاژ یاب ایرانی (عنکبوت) ببینید رقبایتان در چه سایت‌هایی لینک سازی می‌کنند و نوع محتوای آنها برای لینک سازی به چه صورت است.

از سایت‌ها و رسانه‌های هدف، لیست تهیه کنید

سایت‌هایی که می‌خواهید، از آنها لینک بگیرید باز از نظر محتوایی شاخص‌های سئو را به صورت کامل رعایت کرده باشند. معمولا دغدغه بیشتر سئو کاران تهیه لیستی برای پیدا کردن سایت‌های مناسب است، به همین علت در رنک فایند ما دست به ساخت ابزار عنکبوت کرده‌ایم. شما می‌توانید با استفاده از پنل خود در این ابزار دسترسی به لیست کاملی از سایت‌های منتشر کننده انواع لینک داشته باشید.

سخن پایانی

تدوین استراتژی سئوی خارجی از مهم‌ترین اقداماتی است، که برای بهبود رتبه خود می‌توانیم انجام بدهیم. به همین علت در این مطلب تلاش نموده‌ایم، تا تمامی مراحل تدوین استراتژی خارجی را برای شما آماده کنیم.

پست های مرتبط