بررسی سختی کلمات کلیدی، Keyword Difficulty چیست؟

سختی کلمات کلیدی

یکی از مراحل انجام سئو انتخاب کلمات کلیدی مناسب است شاید اما یکی از مهم تری عواملی که باید در انتخاب کلمات کلیدی دقت کنیم، سختی کلمات کلیدی است. در این مقاله از سایت رنک فایند به بررسی سختی کلمات کلیدی (Keyword Difficulty) خواهیم پرداخت و خواهیم گفت چگونه می توانید سختی کلمات کلیدی را بررسی کنید.

سختی کلمات کلیدی چیست؟

سختی کلمات کلیدی یا همان Keyword Difficulty به شما نشان می دهد که بر سر یک کلمه کلیدی چقدر رقابت وجود دارد و شما نسبت به سختی کلمات کلیدی باید استراتژی خود را بچینید.

 به زبان ساده اگر سختی کلمه کلیدی زیاد باشد به این معنی است که رقابت در آن کلمات زیاد بوده و شما باید هزینه و زمان بیشتری را برای گرفتن رتبه های بهتر صرف کنید.

علت اهمیت سختی کلمه کلیدی در سئو چیست؟

سختی کلمات کلیدی در سئو

هنگامی که شما قصد دارید سئوی مناسبی برای سایت خود داشته باشید، باید به موارد بسیاری دقت کنید، یکی از این موارد که نقش بسیار تعیین کننده ای در سئو و بهبود رتبه شما در گوگل دارد، سختی کلمات کلیدی می باشد. همچنین با پیدا کردن سختی کلمات کلیدی به راحتی می توانید استراتژی محتوا و استراتژی سئویی سایت خود را تعیین کنید.

چه عواملی در سختی کلمات کلیدی موثر است؟

همانگونه که پیش‌تر گفتم، سختی کلمات کلیدی در سئو به میزان جستجو و کیفیت بک لینک های 10 نتیجه صفحه اول موتورهای جستجو وابسته است. در بیشتر مواقع حجم جستجو در سئو برابر با تعداد جستجوهایی است، که هر ماه برای یک کلمه کلیدی سرچ می شود. به صورت کلی هرچقدر حجم کلمه کلیدی مورد نظر شما بیشتر باشد، به احتمال زیاد سختی کلمه کلیدی نیز بیشتر است.

این نکته را باید در نظر داشته باشید، که هرگز نمی توانید پاسخ تمامی سوالات خود را با استفاده از ابزارهای موجود بدست بیاورید، بلکه این ابزارها بیشتر مواقع در نقش کمک کننده به شما هستند. همچنین علاوه بر مقدار سختی کلمه کلیدی مد نظرتان، همیشه به نتایج موجود صفحات موتورهای جستجو نیز توجه کنید؛ چرا که این نتایج می توانند از بسیاری ابزارها بیشتر کمک کننده باشند.

همچنین اگر کلمه کلیدی سختی تارگت شما است، بهتر بوده که محتواهای یکتا و با کیفیت تری تولید کنید؛ علاوه بر محتوای با کیفیت می توانید از بک لینک ها نیز برای ارتقا سئو سایت خود بهره ببرید. البته در نظر داشته باشید که یکی از مهم ترین مسائل سئو برای سختی کلمات کلیدی User Intent می باشد.

به طور معمول مخاطبان برای جستجو در گوگل سه هدف کلی دارند، هدف نخست آن دسته از افرادی هستند، که فقط قصد خرید یک محصول یا گرفتن یک خدمات را دارند. دسته دوم آن دسته از افرادی می باشند که برای رسیدن به یک مقصد و یا صفحه خاص جستجو می کنند. و دسته آخر مخاطبانی هستند که صرفا برای کسب اطلاعات سرچ می کنند.

بهینه سازی کلمات کلیدی به همراه سختی کلمات کلیدی برای هر سه دسته از این مخاطبان حائز اهمیت است و نباید تحت هیچ شرایطی فراموش گردد. همچنین برای بررسی سختی کلمات کلیدی باید به یک سری از عوامل دقت داشته باشید. این موارد عبارتند از:

  • سئوی داخلی وب سایت
  • تعداد بک لینک ها
  • کیفیت بک لینک ها
  • قدرت و اعتبار سایت
  • ترافیک جست و جوی کلمه

چگونه سختی کلمات کلیدی را بررسی کنیم؟

سختی کلمات کلیدی و اثر آن در تدوین استراتژی

راه های مختلفی برای بررسی سختی کلمات کلیدی وجود دارد که شما می توانید با این روش ها سختی کلمات کلیدی را بررسی کنید در این قسمت از مقاله به بررسی راه های بررسی سختی کلمات کلیدی با ابزار های مختلف خواهیم پرداخت.

سایت ماز

ابزار Moz یکی از قدرتمند ترین ابزار های دنیای سئو است که شما با استفاده از این ابزار می توانید درجه سختی کلمات کلیدی سایت خود را پیدا کنید. این ابزار داده های به دست آورده از سختی کلمات را به صورت زنده به شما نمایش می دهد و در پایگاه های داده‌ای خود ذخیره نمی کند.

ابزار kwfinder

ابزار KwFinder یکی از برترین محصولات کمپانی Mangools  به شمار می آید. این ابزار از مشهورترین ابزارهای تحقیق کلیدی در جهان است و همچنین یک پلتفرم بسیار مناسب برای یافتن کلمات کلیدی با سختی های متفاوت می باشد. هم جنین محیط کار این ابزار، بسیار منحصر به فرد بوده و شما می توانید با استفاده از این پلتفرم، آمارهای بسیاری خوبی از سختی کلمات کلیدی بدست بیاورید.

امکان ایجاد فیلتر از دیگر مزایای ابزار KwFinder به حساب می آید. با استفاده از این فیلتر ها به راحتی می توانید حتی لیست پیشنهادی این ابزار را نیز اصلاح فرمایید.

ابزار SpyFu

این ابزار از نظر بصری توانست با سایر ابزار های بزرگی مانند ماز رقابت کند و نتایج خوبی را برای مقادیر سختی کلمات کلیدی نشان دهد. این ابزار توانست بین ابزار های تشخیص سختی کلمات کلیدی رتبه دوم را بعد از ابزار ماز ازآن خود کند اما این ابزار دارای مشکلات زیادی مانند تطبیق نکردن کلمات کلیدی با یکدیگر دارد.

ابزار Ahref

یکی دیگر از بهترین ابزارهای موجود در سطح وب برای بررسی سختی کلمات کلیدی ابزار Ahref می باشد. شما با استفاده از این ابزار به راحتی می توانید، سختی هر کلمه کلیدی را بدست بیاورید. همچنین این پلتفرم، گزارش کاملی از کلمات کلیدی به کاربران خود ارائه می دهد و برای ارائه معیارهای کلیک منحصر به فرد به داده های جریانی کلیک متکی است.

دقت اندازه گیری سختی کلمات کلیدی از جمله دیگر ویژگی های این ابزار، است. در حقیقت ابزار ای اچ رف کلمات کلیدی متنوعی را از 171 کشور در جهان به شما پیشنهاد می دهد.

ابزار Google Keyword Planner

یکی دیگر از ابزارهای کاربردی برای پیدا کردن کلمات کلیدی، ابزار Google Keyword Planner می باشد. این پلتفرم با وجود نداشتن کاربرد در بسیاری از موارد یک ابزار نسبتا کاربردی برای پیدا کردن سختی کلمات کلیدی به شمار می آید. به علت داشتن دسترسی به داده های گوگل شما با استفاده از این ابزار به راحتی می توانید اطلاعات دقیقی از کلمات کلیدی در بازار دریافت کنید.

بسیاری از متخصصان سئو اعتقاد دارند، که این ابزار یکی از برترین پلتفرم ها را برای پیدا کردن کلمات کلیدی دارد. از جمله اصلی ترین مزیتی که گوگل کیورد پلنر را محبوب کرده است، رایگان بودن امکان استفاده از آن می باشد.

ابزار GrowthBar

یکی از ابزار های عالی گه در سطح وب برای وبلاگ نویسان موجود است، ابزار GrowthBar می باشد. با استفاده از این ابزار به راحتی می توانید برای تولید محتواهای خود طرح کلی ای دریافت کنید و به الگوهایی برای تولید خطوط محتوا با کلمات کلیدی، سرصفحه ها، تصاویر، لینک ها و موارد دیگر دست بیابید. این پلتفرم همچنین می تواند سختی کلمات کلیدی و رتبه بندی را به نحوی دقیق معین کند و به خصوص برای افزایش سرعت در کار، به شما کمک شایانی کند.

ابزار سمراش

سختی کلمات کلیدی در تدوین استراتژی سئوی خارجی

این ابزار به شما کمک می کند، که سختی کلمات کلیدی خود را به راحتی بدست بیاورید. علاوه بر این شما با استفاده از ابزار سمراش می توانید به راحتی استفاده های دیگری نیز کنید. به طور مثال ابزار سمراش به شما لیستی از کلمات کلیدی را نیز پیشنهاد می کند، که با استفاده از این لیست می توانید کلمات جدیدی را در استراتژی محتوایی خود استفاده بکار بگیرید.

 

سخن پایانی

یکی از کارهایی که به راحتی می تواند موجب پیشرفت سئوی سایت ما شود، پیدا کردن سختی کلمات کلیدی می باشد. با استفاده از سختی کلمات کلیدی به راحتی می توانیم رقبای خود را بررسی کینم و در نهایت از آنها جلو برنیم، همچنین سختی کلمات کلیدی می توانند نقش بسیار کلیدی ای در تدوین استراتژی محتوایی و سئویی خارجی ما داشته باشد. برای پیدا کردن سختی کلمات کلیدی ابزارهای بسیار متفاوتی وجود دارد، برخی از این ابزارها عبارتند از: سمراش، Ahref، Google keyword planner و… لازم به ذکر است، که همه این ابزارها در نوع خود کاربردی هستند و هر کدام کارایی های خود را دارند. در نهایت در نظر داشته باشید، که سختی کلمات کلیدی به راحتی می تواند باعث جلو و یا عقب افتادن از رقبایتان شود، پس حتما بررسی سختی کلمات کلیدی را قبل از شروع استراتژی محتوایی و سئوی خارجی خود انجام بدهید.

پست های مرتبط