از کجا بفهمیم رقیبم با چه کلماتی ورودی می گیرد؟

کلمات کلیدی سایت رقیب

اگر می‌خواهید در صفحات جستو و جوی گوگل بالاتر از رقبای خود قرار بگیرید، لازم است که حتما تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی رقبای خود و سایت خود را به درستی انجام بدهید. این امر حتی اگر وب‌سایت شما در موتورهای جست و جو جایگاه مناسبی را داشته باشد نیز ضرروی است؛ چرا که شما می‌توانید با آنالیز درست رقبای خود و پیدا کردن کلمات کلیدی آنها همچنان رتبه‌های بالاتری از آنها داشته باشید.

در حقیقت یافتن کلمات کلیدی سایت رقیب به عنوان یکی از مهم‌ترین استراتژی‌های سئویی به حساب می‌آید و پس از ساخت این استراتژی معمولا محتواهای خود را بر اساس این کلمات کلیدی تنظیم و آماده می‌کنیم. همچنین برخی از ابزارها مانند ابزار ملخ نیز وجود دارند، که می‌توانند برای شما این کار را به درستی انجام بدهند.

در ادامه این مطلب تلاش نموده‌ایم، تا به صورت کامل روش‌های یافتن کلمات کلیدی سایت رقیب را بیان کنیم.

تحقیق کلمات کلیدی رقیب چیست؟

کلمات کلیدی سایت رقیب را چطور پیداکنیم؟

حقیقتا اولین قدم برای یافتن کلمات کلیدی سایت رقیب  و در آوردن محصولات پر فروش از سایت رقیب این است، که رقبای خود را به درستی بشناسیم؛ چرا که رقبای شما نه تنها در محصولات، مقالات، خدمات و دیگر موارد با شما مشترک هستند، بلکه اهداف مشترکی را نیز با شما دارند. از همین رو تحقیق کلمات کلیدی بسیار حائز اهمیت است.

به طور مثال اگر شما فروشگاه فروش لوازم جانبی موبایل دارید، تنها فروشگاه‌های فروش لوازم جانبی موبایل جزو رقبای شما به حساب نمی‌آیند، بلکه تمامی سایت‌هایی که روی کلمات کلیدی شما کار می‌کنند به عنوان یکی از رقبای شما به حساب می‌آیند.

پس در نهایت توجه داشته باشد که اولین قدم در تحقیق کلمات کلیدی رقیب شناسایی درست رقبای خود است. در حالت کلی دو دسته از کلمات وجود دارند، که به هنگام پیدا کردن کلمات کلیدی سایت رقیب برای ما اهمیت ویژه‌ای دارند.

دسته اول: کلماتی که رقبای ما توانسته‌اند از آنها ورودی و بازدید خوبی داشته باشند. دسته دوم: کلماتی که ورودی و بازدید خوبی دارند اما رقبای ما نتوانسته‌اند در آن کلمات رتبه خوبی بدست بیاورند. ما برای تعیین استراتژی مناسب سئویی از هر دو دسته باید استفاده کنیم.

روش‌های یافتن کلمات کلیدی سایت رقیب به چه صورت انجام می گیرد؟

برای پیدا کردن کلمات کلیدی رقبای خود ابزارهای بسیار زیادی وجود دارد، برخی از این ابزارها عبارتند از: ابزار ملخ (شبیه ساز سرچ کنسول رقبا)، Google keyword Planner Tool ،SEMRush و… هرکدام از این ابزارها آمار و اطلاعات مختلفی را برای استفاده کاربران ارائه می‌دهد که باید این آمارها مورد بررسی قرار بگیرند.

البته توجه داشته باشید که در میان تمامی این ابزارها ابزار ملخ تنها ابزاری است که می‌تواند نتایج گوگل سرچ کنسول شما را با درستی و دقت بالا نمایش دهد. در ادامه این مطلب به معرفی برخی از این ابزارها خواهیم پرداخت.

ابزار ملخ

 

ابزار ملخ

ابزار ملخ، یک ابزار ایرانی است که بدون دسترسی از سرچ کنسول و تنها با استفاده از دیتاهای موجود در گوگل، به راحتی اطلاعاتی بسیار شبیه به اطلاعات سرچ کنسول رقبای شما را بدست میاورد. توجه داشته باشید، که داده‌های این ابزار تخمینی بوده و داده‌های خود را با استفاده از وب‌سایت‌ها و داده‌های موجود در سطح وب بدست میاورد. در حقیقت ابزار ملخ به شما کمک می‌کند تا شما به راحتی بتوانید کلمات کلیدی سایت رقیب خود را بدست آورید.

این ابزار به شما کمک خواهد کرد تا اشتباهات رقبای خود را تکرار نکنید و مستقیما روی عناوین و موضوعات پربازده رقبای خود کار کنید. در نهایت به راحتی بتوانید بازدید سایت خود را افزایش بدهید. علت اصلی نام گذاری این ابزار به نام ملخ این است، که این ابزار شبیه ساز سرچ کنسول رقبا به یکباره و با طی کردن یک مسیر در کوتاه‌ترین آمار و دیتاهای خود را بدست می‌آورد.

ابزار SEMrush

ابزار سمراش

ابزار سمراش این امکان را به کاربران می‌دهد تا بتوانند کلمات کلیدی مورد استفاده رقبا رو به صورت کامل مورد بررسی قرار داده و عملکرد این کلمات را در موتورهای جست و جو تحلیل کنند. همچنین این ابزار امکان بررسی کلمات کلیدی مشابه و مرتبط را نیز در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهد.

ابزار Google Keyword Planner

ابزار کیورد پلنر

یکی از ابزارهای رایگان گوگل که به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید کلمات کلیدی رقبا رو مورد بررسی قرار بدهید. همچنین این ابزار به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید تعداد جستجوها و سطح رقابت برای هر کلمه کلیدی را به راحتی پیدا کنید. همچنین Google keyword planner این امکان را می‌دهد، تا به راحتی بتوانید کلمات کلیدی سایت رقیب‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

ابزار Moz Keyword Explorer

ابزار ماز

ابزار ماز به شما این امکان را می‌دهد تا کلمات کلیدی رقبا رو بررسی کرده و عملکرد این کلمات را در موتورهای جستجو تجزیه و تحلیل نمایید. همچنین با استفاده از این ابزار می‌توانید به دنبال کلمات کلیدی جدید بوده و سطح رقابت بین این کلمات را مشاهده کنید. با استفاده از این ابزار به راحتی می‌توانید یک استراتژی مناسب برای بهبود رتبه خود و جذب ترافیک بیشتر از گوگل انتخاب کنید.

چگونه تحلیل کلمات کلیدی رقبا را انجام دهیم؟

پس از اینکه با استفاده از این ابزارها به لیست کاملی از کلمات کلیدی رقبای خود دست پیدا کردید، باید اقدام به بررسی و تحلیل این کلمات کلیدی کنید. معمولا توصیه می‌شود این کلمات کلیدی را بر اساس معیارهایی همچون بک لینک، میزان رقابت، حجم جستجوی ماهانه رقبا، ترافیک ارگانیک و… بررسی کنید. و سپس در نهایت با توجه به سختی و یا آسانی هر کلمه کلیدی یک استراتژی مناسب برای پیدا کردن کلمات کلیدی سایت خود انتخاب کنید.

سخن پایانی

برای داشتن رتبه بالاتر از رقبای خود نیاز است، که کلمات کلیدی رقبای خود را به درستی بشناسید. در حقیقت یکی از اصلی‌ترین اصول ساخت استراتژی سئو تجزیه و تحلیل سختی و یا آسانی کلمات کلیدی رقبای خود است؛ چرا که با آنالیز درست رقبای خود به راحتی می‌توانیم رتبه خود را در گوگل بهبود بخشید. در این مطلب تلاش نموده‌ایم تا تمامی روش‌های یافتن کلمات کلیدی سایت رقیب را به صورت کامل بیان کنیم.

پست های مرتبط