کپی رایتینگ چیست؟

کپی رایتینگ چیست؟

می توان گفت کپی رایتینگ درست به مانند، یک جادو بوده که مخاطبان را ترغیب به استفاده از محصولات ما می کند. ما با استفاده از کپی رایتنیگ، مخاطبان هدف مند خود را در پروسه های مختلف با کلمات مناسب و ارزشمند جذب می کنیم. در ادامه این مقاله قصد داریم تا نگاهی کمی عمیق تری به کپی رایتینگ داشته باشیم. و بدانیم کپی راتینگ چیست؟  و کپی رایتر چه کسی است؟

What is copywriting

کپی رایتینگ چیست؟

در واقع کپی رایتینگ (copywriting) در لغت نامه فارسی به معنای نوشتن تجاری است. ما از کپی رایتینگ برای نوشتن متون تجاری استفاده می کنیم، تا در نهایت کاربران ما بتوانند اهداف شما را به صورت کامل انجام بدهند. به احتمال زیاد بارها عبارات یا جملاتی را شنیده اید، که ذهنتان را به علت جذاب و خواندنی بودن درگیر می کنند.

پدر کپی رایتینگ جهان دیوید اگیلوی؛ تحقیقات زیادی را در باره تاثیر جملات کوتاه و تاثیر آنها بر روی مغز انسان انجام داده و در نهایت به مفهوم کپی راتینگ رسیده است.

توجه داشته باشید، برای نوشتن متن های کپی رایتینگ باید از متن ها و شعارهای تبلیغاتی ای استفاده کنید که روزانه همه مردم از آنها استفاده می کنند؛ اما چیزی که می تواند باعث شود تا متن شما ماندگار تر باشد، استفاده درست و اصولی از کلمات است. استفاده درست باعث می شود شعارهای شما بتوانند تاثیر و ماندگاری بسیار زیادی بر روی ذهن مخاطب داشته باشد.

برای مثال برخی از شعارهایی که پدر copywriting برای شرکت خودرو سازی رولز رویس نوشته است توجه کنید.

تنها صدایی که با سرعت 60 مایل بر ساعت، می توانید در رولز رویس جدیدتان بشنوید، صدای تیک تاک ساعت تان است.

در بسیاری از آموزش های سئو کپی رایتینگ را جدا از سئو می دانند ولی در حقیقت یک کارشناس سئو باید بتواند متن کپی رایت مناسبی را بنویسد؛ چرا که متن های کپی رایت بسیار در رپورتاژ ها موثر هستند و از عواملی به شمار می آیند که موجب تاثیر بالا در رپورتاژ می شوند.

کپی رایتر کیست؟

کپی رایتر چه کسی است؟

در بیان ساده به اشخاصی که توانایی نوشتن کپی رایتنگ دارند، کپی رایتر (Copywriter) می گویند. یک کپی راتیر که می خواهد وارد دنیای تبلیغات شود و در نهایت تبدیل به یک تبلیغ نویس حرفه ای شود، باید بتواند مهارت های مختلفی در خود ایجاد کند و اقدام به تقویت این مهارت ها کند. برخی از مهارت هایی که به یک تبلیغ نویس کمک می کند تا تبدیل به یک کپی راتیر حرفه ای شود، عبارت است از:

مهارت نویسندگی: یک تبلیغ نویس خوب باید مهارت نویسندگی بسیار زیادی داشته باشد و بتواند سه بخش (عنوان نویسی)، (ساده نویسی) و (اختصاصی نویسی) را در خود داشته باشد. همچنین یک کپی رایتر باید بتواند، به راحتی اقدام به آپدیت محتوا های قدیمی نیز کند.

علم بازار یابی: یک تبلیغ نویس ماهر باید بتواند مهارت نویسندگی خود را با علم بازاریابی ترکیب کند. در حقیقت یک Copywriter با استفاده از تلفیق علم بازاریابی با نویسندگی است که می تواند متن های تبلیغاتی خوبی بنویسد.

همچنین یک تبلیغ نویس خوب باید بداند که متن های تبلیغاتی او در قسمت های مختلفی مانند سطح شهر، بیلبوردهای مختلف، بروشورها و… پخش می شود و به همین دلیل است که باید دقت زیادی در نوشتن متن تبلیغاتی خود داشته باشد.

شناخت پرسونای هدف (مخاطبین هدف): لازم به ذکر است، که یکی از مهارت های مهم برای کپی رایترها شناختن پرسونای هدف است. در حقیقت با شناخت مخاطبان هدف است که تبلیغ نویس می تواند متن های خود را بنویسد.

کسب اطلاعات لازم در حوزه مربوطه: Copywriter باید بتواند، مهارت یادگیری خود را بسیار افزایش دهد؛ چرا که امکان دارد در حوزه های مختلفی اقدام به تبلیغ نویسی کند و بدون داشتن اطلاعات اولیه از حوزه مربوطه نمی تواند تبلیغات مناسبی را بنویسد.

چه کسی می تواند کپی رایتر باشد؟

مهارت های مورد نیاز برای کپی رایتر شدن

پاسخ دادن به این سوال می تواند کمی چالش بر انگیز باشد؛ چرا که شغل تبلیغ نویسی یک شغلی با مزایا و معایب خاصی است و ممکن بوده بسیاری از افراد نتوانند این شغل را تحمل کنند. برای اینکه ما بتوانیم تبدیل به یک تبلیغ نویس ماهر بشویم، باید در حوزه های مختلف محتوا تجربه های زیادی داشته باشیم. نویسنده کتاب پرفروش ترین تبلیغات افسانه ای در این باره می گوید:

اولین مهارتی که یک تبلیغ نویس خوب باید داشته باشد، قدرت قوه تخیل و اشتیاق است. شما تنها نویسنده داستان رویاهای خود هستید و باید خودتان را به عنوان مشتریان آینده خودتان ببینید. پس در نتیجه وظیفه ای که باید به آن بسیار دقت کنید، این است که با همه جزئیات، آینده پیش رو خود را تصور کنید.

پس شما اگر به نوشتن علاقه زیادی دارید و همچنین از قدرت تخیل زیادی نیز برخورد دار هستید، می توانید به راحتی در حوزه کپی رایتینگ فعالیت کنید. البته باید به این نکته نیز توجه کنید که نوشتن بسیار در این شغل مهم است و بسیاری از کارشناسان دیجیتال مارکتینگ توصیه می کنند، قبل از شروع کار به عنوان یک کپی رایتر شروع به آموزش تولید محتوا بکنند.

کلام آخر

کپی رایتینگ یکی از مهم ترین عوامل است، که می توان با استفاده اصولی از آن مشتریان هدف خود را جذب کسب و کار خودمان کنیم. به همین منظور در این مقاله تلاش کردیم، تا به مفهوم کپی رایتنیگ و شغلی تبلیغ نویسی کمی عمیق تر بپردازیم.

پست های مرتبط