شاخص کلیدی عملکرد (KPI) چیست؟

شاخص عملکرد کلیدی یا kpi چیست؟

kpi یا همان key performance indicator در اصل به معنای شاخص کلیدی عملکرد است. این معیار قابل اندازه گیری به ما نشان می دهد که یک شرکت چقدر به طور موثر به اهداف کسب و کاری خود دست پیدا کرده، در حقیقت سازمان ها با استفاده از این شاخص می توانند اقدام به ارزیابی برای موفقیت در دستیابی به اهداف خود کنند.

شاخص های کلیدی عملکرد به ما نشان می دهند که آیا هدف گذاری های ما در ابتدای کسب و کار به درستی انجام گرفته یا نه؟  ما به راحتی می توانیم با استفاده از این معیار اقدام به بررسی این می کنیم، که چقدر به اهدافمان نزدیک تر شده ایم. در ادامه این مطلب به بررسی بیشتر مفهوم kpi روش های ایجاد، اهمیت و اصلاح این شاخص خواهیم پرداخت.

kpi چیست؟

منظور از KPI چیست؟

kpi یا key performance indicator به معنای شاخص کلیدی عملکرد شناخته شده می شود. در اصل ما قبل از شروع کار کسب و کار اینترنتی خود، با استفاده از شاخص های مهم و حائز اهمیت در کسب و کارمان اقدام به تعیین این kpi ها می کنیم. سپس در نهایت اقدام به سنجش می کنیم، تا متوجه شویم که چقدر توانسته ایم به شاخص های تعیین شده در ابتدای کار نزدیک شویم.

اگر بخواهیم در یک جمله ساده به سوال kpi چیست؟ پاسخ دهیم، باید اینگونه بگوییم که شاخص های کلیدی عملکرد متغیرهایی هستند، که می توانیم با استفاده از آنها موفقیت سایت یا سازمان خود را در رسیدن به اهداف کلیدی که در ابتدا تعیین کرده ایم را بسنجیم.

به طور مثال ما در تدوین استراتژی محتوایی خود، اقدام به تعیین هدف برای یکی از کلمات کلیدی خود کرده‌ایم.سپس اقدام به تعیین روش هایی برای بررسی رسیدن روش های خود به هدف می کنیم، برای مثال با استفاده از تحقیق کلمات کلیدی رقبا، بررسی سرچ کنسول رقبا و… روش هایی را برای اهداف خود تعیین می کنیم. سپس در پایان مدت زمان هدف خود اقدام به بررسی می کنیم، که آیا به اهداف خود رسیده ایم یا نه؟

متاسفانه بسیاری از صاحبین کسب و کار دو شاخص kpi با kri را اشتباه می گیرند، ما در kpi به بررسی عملکرد خود در بخش های مختلف می پردازیم در حالی که در kri به معنای سنجش رسیدن خود به نتیجه ها است.

انواع شاخص های کلیدی عملکرد؟

انواع شاخص های کلیدی عملکردی که می توانیم، با استفاده از آنها اهداف کسب و کارمان را تعیین کنیم عبارتند از:

  • ورودی ها: در اصل ورودی های سایت به شما اطلاعاتی را می دهد، که با استفاده از آن متوجه می شوید چه تعداد ورودی از کدام رسانه با چه کیفیتی صرف رسیدن اهداف شما شده است.
  • فرآیند: معمولا در بخش فرآیند، به بررسی کیفیت های فرآیندهای اجرایی می پردازیم.
  • خروجی ها: در اصل خروجی ها به معنای نتایج بدست آمده ما هستند، از این رو با بررسی و تحقیق بر روی آنها متوجه می شویم، چقدر برای رسیدن به اهداف نزدیک شده ایم.
  • نتایج: این دسته از شاخص های کلیدی عملکرد  با بررسی نتایج بدست آمده تعریف می شود. برای اندازه گیری این شاخص به راحتی می توانیم از ابزار رتبه یاب استفاده کنیم.
  • پروژه: در این قسمت ما به بررسی مراحل پیشرفت، اتمام، نواقص و دیگر موارد مورد استفاده در پروژه می پردازیم.

چگونگی ایجاد kpi برای کسب و کار

ساخت شاخص عملکرد کلیدی

یکی از اصلی ترین سوالاتی که بسیاری از دانشجویان سئو در آموزش سئو، همواره در پی پاسخ آن هستند، چونگی تعریف kpi برای کسب و کار است. در حقیقت در برخی از مواقع تعداد شاخص های کلیدی عملکرد به قدری زیاد می شود، که می تواند موجب سردرگمی ما در تعریف این شاخص های کلیدی عملکرد گردد.

اولین کاری که برای مشخص کردن kpi ها برای کسب و کار می توانیم، انجام دهیم این است که بدانیم کدام شاخص عملکرد کلیدی مناسب برای ما و کسب و کار ما است. برای این کار بهتر است، به دنبال جواب سوالات زیر باشید:

دنبال چه نتایجی از کسب و کارمان هستیم؟ این نتایج می تواند شامل مواردی مانند: درآمد، فروش بیشتر، سهام بازار، افزایش نرخ CTR و… باشد.

نتایجی که به دنبال آن هستیم چه اهمیتی برای ما دارد؟ ما باید مشخص کنیم که چرا رسیدن به این نتایج مهم است.

برای اندازه گیری مسیر پیشرفت کسب و کار چه چیزی را باید اندازه گیری کنیم؟ ما باید روش های ارزیابی، کمی یا کیفی بودن اطلاعات و آمار و… را مشخص کنیم.

روش رسیدن ما به  این نتایج چگونه است؟ باید بررسی کینم، با استفاده از چه ابزارها و کمپین هایی می توانیم، به نتایج دلخواه خود برسیم.

با استفاده از چه کسانی می توانیم به این نتایج برسیم؟ باید مشخص کنیم که کدام افراد در بخش های مختلف سازمان ما می توانند به رسیدن نتایج دلخواهمان به ما کمک کنند.

چگونه بفهمیم که به نتایج دلخواه دست یافته ایم: باید معیارهای مشخصی را از ابتدا تعریف کنیم تا بر اساس استانداردها بسنجیم که آیا به نتایج دلخواهمان رسیده ایم یا نه؟

بازه زمانی برای سنجش نتایج ما چقدر باید باشد؟

کلام آخر

شاخص های کلیدی عملکرد یا kpi در اصل همان استانداردهایی هستند، که ما با استفاده از آنها می توانیم، میزان رسیدن خود به اهدافمان را بررسی کنیم. باید توجه داشت که ما شاخص های کلیدی عملکرد متفاوتی داریم و بسته به نوع کسب و کارمان می توانیم، یکی یا چند تا از این شاخص ها را انتخاب کنیم. همچنین در این مطلب تلاش کرده ایم تا روش های تعیین یک kpi مناسب را برایتان معرفی کنیم.

پست های مرتبط