جایگاه صفر گوگل یا Position Zero (P0) چیست؟

جایگاه صفر چیست؟

احتمالا تا به حال به حین سرچ یک مطلب در جستجوهای گوگل به برخی از نتایج برخورده اید، که به صورت خلاصه بالاتر از نتایج ارگانیک، رتبه بندی می شوند. در حقیقت این متن به صورت کاملا خلاصه، به پاسخ سوال شما و یا برخی از اطلاعات مورد نظرتان را ارائه می دهد.

در آموزش سئو به این جایگاه، جایگاه صفر یا Position Zero می گویند معمولا محتوایی که در این جایگاه قرار می گیرد، باید از نظر کیفی و اعتبار، بسیار با کیفیت تر از محتوای رقبای خود باشد. در ادامه این مطلب به معرفی این جایگاه و راه های رسیدن به آن خواهیم پرداخت.

جایگاه صفر چیست؟

جایگاه صفر گوگل چیست؟

موقعیت صفر گوگل با نشان P0 نیز شناخته شده می شود، به اولین نتیجه ای که شما از جستجوی ارگانیک بدست می آورید گفته می شود. این نتیجه بالاتر از هر نتیجه ای نشان داده شده می شود. در این نتیجه شما علاوه بر پاسخ سوالتان اطلاعاتی از جمله url، عنوان سایت و صفحه سایت را نیز دریافت می کنید.

گوگل با هدف ارائه پاسخ سریع به سوالات مخاطبان خود این جایگاه را ایجاد کرده، با این جایگاه کاربران بدون اینکه نیازی به کلیک داشته باشند می توانند پاسخ سوالات خود را دریافت کنند. این نتیجه امکان دارد پس از تبلیغات یا قبل از آن ظاهر شود. به طور مثال اگر شما عبارت جایگاه صفر در گوگل چیست؟ را جستجو کنید. در اولین نتیجه ظاهر شده جایگاه صفر را مشاهده خواهید کرد.

از آنجا که در این جایگاه بخشی از url سایت شما نیز، وجود دارد ساختار url parameter از اهمیت زیادی در بدست آوردن جایگاه صفر برخورد دار است.

What is zero position?

موقعیت صفر در نتیجه های جستجو، یکی از اساسی ترین قدم های گوگل در جهت رفع نیاز کاربران در سریع ترین زمان ممکن در سال های اخیر بوده است.

اهمیت Position zero چیست؟

به جرئت می توان گفت رتبه صفر امروزه از اهمیت بسیار زیادی برخورد دار است. اگر بخواهیم به صورت خلاصه بیان کنیم، دستیابی به این جایگاه برابر بوده با بهبود بسیار زیاد نرخ کلیک، سرنخ ها، بازدید ها و در آخر فروش بیشتر از وب سایت. در ادامه به معرفی برخی از مزایای این جایگاه پرداخته ایم.

رتبه صفر در نتایج جستجو ، حکم طلای سئو را دارد. به‌طور ساده و خلاصه، دستیابی به چنین جایگاهی برابر است با بهبود نرخ کلیک، سرنخ‌ها و درنهایت درآمد بیشتر از وب‌سایت یا دستیابی به دیگر اهداف مدنظر شما. در ادامه این مزایا را بیشتر شرح می‌دهیم:

بهبود رتبه در نتایج سرپ گوگل

اگر یکی از محتواهای شما بتواند در یک موضوع خاص به جایگاه صفر برسد، بدون استثنا دیگر محتواهایی که با موضوعات و کلمات مرتبط به این موضوع تولید کرده، اید نیز  نیز در نتایج موتورهای جستجو بسیار پیشرفت خواهد کرد. همچنین جایگاه صفر باعث می شود، تا گوگل تشخیص دهد شما اطلاعات مفیدی تولید می کنید و به همین دلیل اهمیت بیشتری به سایتتان بدهد.

افزایش نرخ کلیک با قرار گیری در جایگاه صفر

مطابق آخرین آماری که بدست آمده، شما با قرار گیری در جایگاه صفر برخلاف انتظار نرخ کلیک بسیار بیشتری دریافت می کنید. برخی از صاحبین وب سایت ها اعتقاد دارند، که شما با قرار گیری در جایگاه صفر نرخ کلیک خود را از دست می دهید، در حالی که این فکر یک تصور بسیار غلط است. قرار گرفتن در جایگاه صفر ارتباط مستقیمی با افزایش سرنخ و تبدیل درآمد دارد.

افزایش موقعیت صفر با گذر زمان

با گذر زمان با توجه به آمارهای مختلف گوگل جایگاه های صفر را بسیار بیشتر کرده و از همین رو قرار گیری در موقعیت صفر از هر زمانی اهمیت بیشتری دارد؛ چرا که هرچقدر شما بتوانید رتبه های صفر بیشتری کسب کنید، نتایج شما در موتورهای جستجو بهبود خواهد یافت و در نتیجه افزایش درآمد بسیار زیادی را تجربه خواهید کرد.

چگونه به موقعیت صفر درون گوگل برسیم؟

در ابتدا قبل از هر درباره جایگاه صفر باید بدانید، که این موقعیت در اختیار چه نوع از محتواهایی قرار می گیرد. فرمت محتواهایی که می توانند، جایگاه صفر را کسب کنند عبارتند از:

 • پاراگراف های کوتاه متنی
 • لیست های شماره گذاری شده یا بولتی
 • جداول
 • ویدئو
 • تصاویر محتلف
 • نمودارها
 • و…

محتوایی که شما قصد دارید آن را به جایگاه صفر برسانید، باید در یکی از فرمت های ذکر شده باشد. اما در میان همه این محتواها بیشتر پارگراف های کوتاه متنی در جایگاه صفر قرار می گیرند. همچنین در نظر داشته باشید، برای قرارگیری در موقعیت صفر باید محتوای شما از اعتبار و کیفیت بسیار زیاد برخورد دار باشد. همچنین شما برای دست یابی به موقعیت صفر می توانید مراحل زیر را طی کنید.

شناسایی فرصت های مناسب

هر نوع موضوعی برای موقعیت صفر مناسب نیست. شما برای قرار گیری در Position 0 باید اقدام به شناسایی موضوعات مناسب کنید و در آن موضوعات اقدام به تولید محتوا کنید. همچنین در کنار پیدا کردن موضوعات مناسب می توانید برای قوی کردن اعتبار محتوای خود اقدام به درج رپورتاژ در رسانه های مختلف نیز کنید.

یکی از ابزارهایی که با استفاده از آن می توانید، رسانه های مناسب برای درج رپورتاژ را پیدا کنید ابزار عنکبوت رنک فایند است. با استفاده از پنل ابزار رپورتاژ یاب به راحتی می توانید تمامی رسانه های مناسب برای درج رپورتاژ را پیدا کنید.

رعایت اصول سئویی در محتوا

برای کسب موقعیت صفر حتما باید بتوانید محتواهای خود را سئو کنید. برخی از مهم ترین اصول محتوای سئو شده عبارتند از:

 • عنوان مطلب گویا، منحصر به فرد، کوتاه، جذاب
 • استفاده کردن از تمامی تگ های h1 تا h5 برای جذاب کردن محتوا از لحاظ بصری و راحت تر شدن کار خزنده های گوگل
 • استفاده از متن جایگزین برای تصاویر محتوای خود.
 • قرار دادن مطالب جدید در نقشه سایت
 • استفاده کردن از یو آر ال کوتاه و جذاب
 • استفاده کردن از تگ تایتل و متا دیسکریپشن جذاب که مخاطب را جذب کند.
 • قرار دادن لینک های داخلی و مفید در محتواهای خودتان
 • بهینه سازی ظاهر سایت
 • تولید محتوای مفید برای کاربر

کلام آخر

همه سئو کاران برای دستیابی به موقعیت صفر در گوگل تلاش بسیار زیادی می کنند؛ چرا که با دستیابی به این رتبه به راحتی می توانند، نرخ کلیک، بازدید و فروش بسیار زیاد تری تجربه کنند. به همین منظور بسیاری از صاحبین وب سایت ها برای بدست آوردن این رتبه تلاش بسیار زیادی می کنند.

 

 

پست های مرتبط