معماری وب سایت چیست؟ و چه تاثیری بر سئو دارد؟

معماری وب سایت چیست؟

معماری سایت درست به مانند معماری یک ساختمان است در اصل هرچقدر معماری یک ساختمان منظم و اصولی تر باشد، امکان ایجاد سردرگمی و کلافگی در آن نیز کمتر می شود. این مثال در معماری سایت نیز به عینه صادق و درست است. اگر سایت شما از ساختاری منظم و اصولی پیروی کند به طبع کاربران به هنگام ورود به سایت سردرگم نمی شوند.

اما آیا معماری سایت در سئو تاثیر گذار بوده و از اهمیت برخورد دار است؟ در ادامه این مطلب به پاسخ این سوال بیشتر سئو کاران خواهیم پرداخت.

تاثیر ساختار وب سایت بر روی سئو

معماری وب سایت چیست؟

اگر بخواهیم به صورت ساده تر بیان کنیم، معماری سایت به معنای ساختار سایت شما است. یعنی صفحات موجود در داخل سایتتان باید به طوری طراحی شوند، که با یکدیگر مرتبط باشند. به طور مثال تمامی دسته بندی، تگ ها و دیگر موارد مربوط به سایتتان باید به شکلی به وجود آیند که دسترسی کاربران مختلف به مطالب دلخواه به سادگی انجام پذیرد.

قطعا اگر سایت شما، به صورت نا منظم و غیر اصولی طراحی شود کاربران در استفاده از سایت به مشکل بر خواهند خورد و حتی بودجه خزش شما کاهش خواهد یافت. در اصل یکی از اصلی ترین ارکان سئوی داخلی سایت که باید به صورت دقیق مورد اجرا قرار بگید معماری سایت است.

وجود معماری درست، حتی به خزنده های گوگل نیز کمک شایانی در افزایش نرخ خزش و ایندکس کردن مطالب سایتتان می کند. کراول درست توسط خزنده های موتورهای جستجو در نهایت باعث افزایش رتبه شما در صفحات نتایج موتورهای جستجو می شود. در نهایت حتی با استفاده از معماری سایت، می توانیم، نرخ کلیک سایت خود را نیز بسیار افزایش بدهیم.

چرا معماری سایت برای سئو از اهمیت بسیار زیادی برخورد دار است؟

انواع معماری سایت

در ادامه به معرفی اصلی ترین دلایل برای اهمیت معماری در سئوی کلاه سفید سایت خواهیم پرداخت.

1- هرچقدر معماری سایت شما بهینه تر باشد، کراولرهای موتورهای جستجو به راحتی می توانند، به تمامی صفحات وب سایت شما دسترسی پیدا کنند و در نهایت صفحات درون سایتتان در سریع ترین زمان ممکن ایندکس می شود. در اصل اگر صفحاتی در سایت خود دارید، که دسترسی به آنها از صفحه اصلی گوگل بسیار دورتر است.

یعنی پس از چندین بار کلیک به محتوای آن صفحه دست پیدا می کنید، باید توجه داشته باشید که ربات های خزنده گوگل نیز برای یافتن و ایندکس کردن این مطالب به مشکل برخواهند خورد. به همین علت است که معماری سایت اهمیت زیادی برای خزنده ها نیز دارد و بهتر بوده معماری سایتتان را طوری طراحی کنید، که کرالرهای گوگل نیز بتوانند لینک های داخلی را به راحتی دنبال کنند.

2- معماری سایت هرچقدر اصولی و منظم تر باشد، اعتبار لینک های شما نیز قطعا افزایش پیدا خواهد کرد. به هنگام کلیک بر روی صفحاتی با اولویت بالاتر، شما در اصل اعتبار لینک (Page Rank) نیز انتقال می دهید. در اصل این اعتبار به صفحات شما کمک می کند تا بهبود رتبه بیشتری در صفحات گوگل داشته باشند.

3- معماری درست و تمیز می تواند، باعث شود که بازدید کنندگان از سایت شما نیز به راحتی به مطالب دلخواه خود دسترسی پیدا کنند. در اصل هرچقدر دسترسی کاربران راحت تر باشد و حین استفاده از سایت شما تجربه بهتری داشته باشند، سئوی سایت شما نیز بهبود پیدا خواهد کرد.

شیوه های ایجاد معماری سایت

معماری مناسب برای وب سایت

برای ایجاد معماری سایت روش های مختلفی وجود دارد، ولی در بسیاری از آموزش های سئو اعتقاد دارند معماری به روش مسطح بسیار بر روی روند سئو تاثیر مثبت بیشتری دارد. در اصل معماری مسطح به این معنا است، که کاربران و کراولرهای گوگل می توانند، با حداکثر 4 کلیک یا کمتر به صفحه دلخواه خود دسترسی پیدا کنند. علاوه بر معماری مسطح، شما می توانید معماری عمیق را بر روی سایت خود اجرا کنید.

تاثیر معماری سایت بر روی سئوی سایت

در معماری عمیق کاربران و کاراولرهای گوگل برای دستیابی به صفحات باید، 4 الی 10 عدد کلیک کنند تا به صفحه مورد نظر دسترسی پیدا کنند. اما بسیاری اعتقاد دارند که معماری کم عمق بسیار بهتر از معماری عمیق است؛ چرا که در این صورت اعتبار لینک ها از صفحات اصلی به صفحات هدف مانند صفحه محصولا بسیار راحت تر اتفاق می افتد و در نهایت بهبود رتبه در صفحات گوگل نیز اتفاق خواهد افتاد.

همچنین استفاده از معماری مسطح اجازه می دهد تا اعتبار لینک ها به تمامی صفحات سایت برسد و حتی اسپایدرهای گوگل نیز می توانند تمامی صفحات وب سایت شما را به راحتی پیدا کنند. این دسترسی پذیری راحت تر به ربات های خزنده امکان ایندکس کردن سریع تر صفحات را نیز می دهد.

همچنین می توان گفت که شما با استفاده از سرچ کنسول رقبای خود، به راحتی می‌توانید تا حدودی معماری رقبای خود را متوجه شوید و این معماری را در سایت خود نیز پیاده سازی کنید. یکی از بهترین روش ها برای مشاهده سرچ کنسول رقبای استفاده از ابزار ملخ است.

سخن پایانی

معماری سایت یکی از اساسی ترین ارکان در سئوی داخلی سایت به شمار می آید، به همین منظور ما در این مطلب تلاش کرده ایم، تا تمامی موارد مهم در معماری سایت که بر روی سئو تاثیر گذار هستند را بیان کنیم. در حقیقت یک سایت با معماری مناسب می تواند موجب شود تا خزنده های موتورهای به راحتی سایت را مورد بررسی قرار دهند و مطالب سایت در سریع ترین زمان ممکن ایندکس شوند. همچنین با استفاده از ساختار درست در سایت، دسترسی کاربران به وب سایت نیز بسیار راحت تر می شود.

پست های مرتبط