crawl budget یا بودجه خزش چیست؟

کراول باجت چیست؟

بودجه خزش جزو مسائلی است، که می تواند منجر به افت یا رشد رتبه در سایت شود. ولی متاسفانه بسیاری از سئو کاران در ابتدای شروع به کار در سایت به آن توجه نمی کنند و متاسفانه با بزرگ شدن سایت متوجه اشتباه خود می شوند. در حقیقت اگر به موضوع کرال باجت در ابتدا اهمیت داده نشود ممکن است که پس از بزرگ شدن سایت روند ایندکس شدن مطالب، محصولات و… بیش از حد معقول طول بکشد. در ادامه این مطلب تلاش نموده ایم تا به شما بگوییم بودجه خزش یا crawl budget چیست؟

کراول باجت چه تاثیری در سئو دارد؟

بودجه خزش یا Crawl Budget چیست؟

در حقیقت بودجه خزش به معنی تعداد صفحاتی از سایت شما بوده که ربات های خزنده گوگل در یک بازه زمانی مشخص آن را خزش و ایندکس می کنند. هرچقدر هم که سایت شما بزرگ و قوی باشد، باز همچنان بودجه خزش برای سایت شما محدود است. در اصل هر روز هزاران صفحه از طریق سایت های مختلف به گوگل اضافه می شوند و در کنار آن گوگل تلاش بر ایندکس بیشتر صفحات وب سایت های مختلف می کند.

با توجه به اینکه گوگل قدرت رسیدگی به تمامی وب سایت هارا ندارد، شروع به اولویت بندی برای سایت های مختلف کرده و برای هر سایتی یک بودجه خزش اختصاص می دهد. در حقیقت این بودجه خزش مشخص می کند، که هر روز چند صفحه از یک سایت توسط ربات های گوگل مورد خزش واقع شوند.

بودجه خزش بیش تر باعث می شود، تا به راحتی شما بتوانید نرخ کلیک خود را بسیار افزایش دهید؛ چرا که مطالب شما بسیار سریع تر ایندکس می شوند و در نهایت شما صفحات بیشتری در سطح وب خواهید داشت. همچنین لازم به ذکر است، شما برای بررسی نرخ خزش خود می‌توانید، اقدام به رتبه یابی کنید.

با استفاده از ابزار رتبه یاب، به راحتی می‌توانید، گزارش هایی درباره رتبه خود دریافت کنید و با استفاده از این گزارش ها متوجه ایندکس شدن مطالب خودش شوید.

مفهوم بودجه خزش Crawl Budget در سئو چیست؟

ایندکس شدن صفحات در گوگل یکی از مهم ترین اساس فعالیت های سئویی به شمار می آید. اگر متوجه شدید که صفحات موجود در سایت شما به هر دلیلی توسط گوگل ایندکس نمی شوند،  تمامی زحمات شما بیهوده بوده و شما نمی توانید صفحات وب سایت خود را در نتایج گوگل مشاهده کنید.

درست به همین دلیل بوده که نرخ خزش از اهمیت بسیار زیادی برخورد دار است؛ چرا که اگر سایت شما بودجه خزش کمتری نسبت به صفحاتی موجود داشته باشد صفحات مهم تان ممکن است بسیار دیر تر از موقعی مورد انتظارتان ایندکس شود. معمولا طبق ترفندهای سئو که بسیاری از کارشناسان سئو بر آن تاکید دارند، بهتر بوده در مواقع زیر حواستان به نرخ بودجه خزش باشد.

سایت بزرگ: اگر شما سایت بزرگ فروشگاهی ای دارید، که صفحات موجود در سایتتان بیش از 10 هزار بادید دارد. باید به نرخ خزش در سایتتان توجه زیادی داشته باشید، چرا که شاید گوگل در پیدا کردن تمامی صفحات موجود در سایتتان به مشکل بر بخورد

اضافه کردن یک قسمت جدید به سایت: اگر به تازگی یک قسمت جدید به سایتتان اضافه کرده اید، باید به Crawl bidget توجه زیادی کنید؛ چرا که شاید بودجه خزش فعلی شما برای ایندکس کردن تمامی صفحات کافی نباشد.

ریدایرکت: یکی از مواردی که می تواند بودجه خزش شما را بسیار کاهش دهد، انجام ریدایرکت های زیاد است.

نظر گوگل درباره بودجه خزش چیست؟

بهینه سازی نرخ جهش یا کراول باجت

بنا بر گفته گوگل، موتورهای جستجو برای بدست آوردن نتایج مناسب از صفحات از سه مرحله مهم پیروی می کنند، این سه مرحله عبارت است از:

کراول کردن: خزنده های وب می توانند، به صفحاتی که در دسترس عموم قرار دارند دسترسی داشته باشند.

ایندکس کردن: خزنده های موتورهای جستجو، محتوای هر صفحه وب را تجزیه و تحلیل می کنند و اطلاعات هر صفحه وب را ذخیره خواهند کرد.

ارائه دادن و رتبه بندی: به هنگام سرچ کردن یک سوال توسط کاربر، گوگل مناسب ترین پاسخ ها را از صفحاتی که ایندکس کرده را برای کاربران به نمایش قرار می دهد.

بدون کراول، محتواهای شما در صفحات وب ایندکس نخواهند شد، بنابراین گوگل صفحات شما را نمایش نمی دهند.

گوگل اعتقاد دارد، که Crawl Budget موضوعی نیست که موجب ایجاد نگرانی در افراد شود؛ چرا که اکثر محتواهای صفحات اینترنت، در سریع ترین زمان ممکن پس از انتشار، کراول و ایندکس می شوند. اگر محتواهای صفحات شما چند صد عدد باشد، کراول شدن تمامی صفحات سایتتان کاری کاملا بدیهی است. ولی اینکه مشخص کنیم چه محتوایی در چه زمانی کراول شود، موضوعی بوده که برای سایت هایی با تعداد صفحات بالا دغدغه ایجاد می کند.

دلایل هدر رفتن بودجه خزش در سایت

به احتمال زیاد تا به حال متوجه شدید،که اگر سایت شما سرعت کمی داشته باشد، بودجه خزش آن نیز به هدر می رود، این اتفاق به دلیل وجود صفحات کمتر برای خزش در یک زمان ثابت اتفاق می افتد. علاوه بر سرعت کم، وجود صفحات زیاد و بی فایده برای سایت نیز می تواند بودجه خزش شما را هدر دهد. در ادامه لیستی از مواردی که بودجه خزش را هدر می دهند، مرور می کنیم

  • اگر سایتتان به هنگام جستجو، برای هر فیلتر یک آدرس متفاوت ارائه می دهد، به احتمال زیاد بودجه خزش شما کاهش خواهد یافت.
  • صفحاتی در سایتتان وجود دارد، که محتوای ثابت و تکراری دارند.
  • وجود محتوای بی ارزش در صفحات وب سایتتان شاید بودجه خزش را کاهش ندهند، ولی رتبه مناسبی نیز در نتایج جستجو دریافت نخواهند کرد.
  • وجود لینک های شکسته و ریدایرکت های زیاد در سایت
  • وجود صفحاتی که امکان ایندکس ندارند در سایت مپ (site map)
  • میاز به زمان زیاد برای بارگذاری مطالب در سایت
  • ساختار لینک سازی ضعیف در داخل سایت.

سخن پایانی

بودجه خزش یا crawl budget جزو مواردی است، که می تواند تاثیر بسزایی در سئوی سایت شما داشته باشد، هرچقدر سایت شما بزرگ تر می شود، اهمیت بودجه خزش نیز به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد و باید در crawl budget بهینه سازی انجام بدهیم.

پست های مرتبط