مدت زمان توقف کاربر یا dwell time چیست و چه تاثیری بر سئوی سایت دارد؟

زمان ماندن کاربر بر روی سایت

فاکتورهای متفاوتی برای بررسی سئوی یک سایت وجود دارد، که این فاکتورها در کنار یکدیگر موجب پیشرفت سئوی یک سایت و افزایش رتبه در نتایج متورهای جستجو می شوند. یکی از آمار های بسیار مهمی که هم در سئو نقش بسیار مهمی دارد و هم با استفاده از این معیار می توان، کمپین های تبلیغاتی خود را بسیار بهینه تر کنید.

 dwell time یا مدت زمان توقف کاربر بر روی سایت یکی از مهم ترین معیار ها برای برگذاری کمپین ها و بهینه سازی سئوی سایت به شمار می آید. همانطور که از نام این فاکتور مشخص است، dwell time به مقدار زمانی می گویند، که یک کاربر صرف بررسی محتوای یک سایت می کند و در آن صفحه می ماند.

فرض کنید شما برای یک موضع در گوگل سرچی انجام داده اید و در صفحه اول یک لینک را برای پاسخ به آن سوال باز می کنید. به مقدار زمانی که شما برای پیدا کردن پاسخ جوابتان در این صفحه صرف می کنید، مدت زمان توقف کاربر می گویند.

dwell time

زمان توقف یا dwell time به چه معنا است؟

در ابتدا به این نکته توجه داشته باشید، که dwell time با جستجو شروع می شود و با رسیدن به جواب به پایان می رسد. در اصل مدت زمانی که یک کاربر برای پیدا کردن پاسخ خود در یک صفحه صرف می کند و پس از پایان پاسخ به صفحه نتایج جستجو بر می گردد را dwell time می گویند. بیشتر سئو کاران در آموزش سئو نرخ پرس و زمان توقف را با یک دیگر اشتباه می گیرند ولی این دو معیار مفهوم بسیار متفاوتی نسبت به یک دیگر دارند.

نرخ پرش به مدت زمانی می گویند که یک کاربر سایتی را باز می کند و به سرعت از آن سایت خارج می شود، ولی مدت زمان توقف به مدت زمانی می گویند که کاربر بر روی صفحه می ماند و پس از آن دوباره به صفحه نتایج جستجو بر می گردد. اگر برای یافتن پاسخ سوالاتتان از موتورهای جستجو استفاده می کنید، هر روز مدت زمانی با عنوان dwell time از طریق حضور شما در صفحات مختلف ثبت می گردد.

در حقیقت این معیار زمان به کارشناسان دیجیتال مارکتینگ در نوشتن کپی رایتینگ کمک می کند تا بفهمند آیا صفحاتی که در وب سایتشان وجود دارد، می تواند به اندازه کافی باعث شود، تا مخاطب نظرش بر روی مطالب جلب شود یا نه؟ حتی با استفاده از معیار زمان توقف کاربر می توانید، به این نتیجه برسید که شما باید چه تغییراتی را در صفحه های خود اعمال کنید و در صورت نیاز مواردی را از صفحه خود حذف و یا اضافه کنید.

زمان توقف کاربر چه کمکی به ما می کند؟

فرض کنید شما محتوایی با موضوع بهترین گوشی های سال 2024 در سایتتان قرار داده اید، این محتوا CTR (نرخ کلیک) بالایی دارد اما مدت زمان توقف کاربران بر روی آن کم است. سپس شما با توجه به این معیار به بررسی مقالات دیگر رقبای خود در صفحه اول می کنید و متوجه می شوید، که رقبای شما در بخشی به قیمت تلفن های همراه اشاره کرده اند ولی شما این بخش را ندارید.

در نتیجه متوجه می شوید که چرا مخاطبان سایت از شما راضی نیستند و این بخش را به محتواهای خودتان اضافه می کنید. همچنین با بررسی dwell time شما می توانید، اقدام به بهبود تجربه کاربر (UX) نیز کنید. بر فرض مثال اگر مدت زمان باز شدن صفحه وب سایتتان زیاد باشد، تاثیر آن را در سریع ترین زمان بر روی مدت زمان توقف کاربر مشاهده خواهید کرد و اقدام به بهبود این ایراد می کنید.

وجود این آمار و ارقام همچنین می تواند، به برگزاری کمپین های شما نیز کمک کند، با استفاده از این معیار ها شما به راحتی می توانید، متوجه شوید کاربران از چه نوع محتواهایی بیشتر استقبال می کنند و در نتیجه کمپین های خود را برای کاربرانتان بهبود می بخشید. در حالت کلی آمار و ارقام dwell time  می تواند، برای بهبود سئوی سایت شما بسیار تاثیر گذار باشد

میانگین زمان مناسب برای مدت مان توقف کاربر

dwell time

بنا بر گفته بسیاری از کارشناسان تولید محتوا، بهترین مقدار زمان برای توقف کاربر بر روی یک صفحه 2 الی 4 دقیقه است. معمولا این مقدار زمان را بر اساس session ها اندازه گیری می کنند. در حقیقت session از زمانی که کاربر وارد سایت می شود، شروع شده و تا نیم ساعت پس از زمان ترک کاربر ادامه دار است.

بهترین پلتفرم برای مشاهده مدت زمان کاربر بر روی یک سایت Google Analytics است. این ابزار گوگل می تواند به صورت دقیق مدت زمان توقف هر کاربر بر روی سایت را به شما نشان دهد.

کلام آخر

dwell time می تواند، جزو یکی از اصلی ترین عوامل تاثیر گذار برای بهبود یک سایت باشد. در حقیقت با استفاده از مدت زمان توقف کاربر بوده، که می توانید بفهمید محتوای شما برای استفاده کاربران مفید است یا نه؟ از همین رو توصیه می شود، قبل از برگزاری کمپین برای سایتتان اقدام به بررسی dwell time کاربران بر روی سایت کنید، تا متوجه شوید که کاربران از چه نوع محتواهایی بیشتر خوششان می آید.

 

پست های مرتبط