آیا بک لینک ارزش خود را از دست داده است؟

بک لینک چیست؟

بک لینک‌ها از نظر رتبه بندی موتورهای جستجو از اهمیت بسیار زیادی برخورد دار هستند، اما هر بک لینکی نمی‌تواند، اثر مثبت بر روی سئوی سایت بگذارد، بلکه برخی از بک لینک‌ها می‌توانند، منجر به افت شدید سئوی سایت شوند. همچنین برخی از متخصصان سئو اعتقاد دارند که بک لینک‌ها ارزش خود را از دست داده اند، اما آیا واقعا بک لینک ها ارزش خود را از دست داده اند؟ در ادامه این مطلب به این سوال بسیاری از متخصصان سئو پاسخ خواهیم داد.

بک لینک چیست؟

به بیان ساده، اگر یک یک وب سایت به وب سایت دیگر لینکی دهد، یک بک لینک ساخته شده می‌شود. همچنین بک لینک‌ها با نام inbound link (لینک ورودی) نیز شناخته شده می‌شوند؛ چرا که با استفاده از این پیوندها مخاطبین به سمت سایت‌های ما هدایت می‌شوند.

همچنین بک لینک‌ها را با نام لینک خارجی (External link)  نیز می‌شناسند، به این علت برخی بک لینک‌ها را لینک خروجی می‌شناسند، که کاربران به سمت خارج از وب سایتی که در آن حضور دارند هدایت می‌شوند. یکی از اصلی بهترین راه های لینک سازی درج رپورتاژ است. اما کجا ریپورتاژ بریم که تاثیر بالایی داشته باشد. در ادامه به معرفی انواع مختلف از بک لینک‌ها خواهیم پرداخت.

انواع بک لینک

می‌توان گفت، که بک لینک‌ها به صورت کلی به دو دسته بندی، لینک‌های فالو (Do Follow) و لینک‌های نو فالو (No Follow) تقسیم بندی می‌شوند.

بک لینک فالو

در حقیقت گوگل به هر صفحه وب یک رتبه بندی خاصی با نام Page Rank اختصاص می‌دهد، که بک لینک‌ها تحت تاثیر رتبه بندی این رتبه‌ها، قرار می‌گیرند. در حقیقت هر بک لینک، با توجه به رتبه بندی  هر سایت، بخشی از اعتباری آن سایت را انتقال می‌دهد. هر بک لینکی، که بتواند این رتبه بندی را انتقال دهد، با نام بک لینک فالو شناخته شده می‌شود.

بک لینک نو فالو

برخی از مدیران سایت‌ها، با استفاده از قطعه کدهای اچ تی ام ال (html) از این انتقال رتبه جلو گیری می‌کنند، بدین ترتیب در نهایت، در حین استفاده از این بک لینک‌ها انتقال اعتباری به سایت‌های دیگر رخ نخواهد داد. این دسته از بک لینک‌ها با نام نو فالو معروف هستند.

تاثیر بک لینک در سئو

ارزش بک لینک

همانطور که بیان کردیم، بک لینک‌ها در واقع کاربران را از سایتی به سایت دیگر هدایت می‌کنند، به عبارت دیگر بک لینک‌ها دروازه‌ای برای ورود کاربران به یک سایت هستند. به علت اینکه، بک لینک‌ها کاربران را به سمت سایت هدایت می‌کنند در نهایت می‌توانند، تاثیر بسزایی در ورود کاربران به سمت سایت ما بگذارند.

وجود بازدید کنندگان زیاد می‌تواند، تاثیر بسیار زیادی نیز برای بهبود رتبه در گوگل بگذارند؛ چرا که گوگل رتبه بندی خود را بر اساس رفتار کاربران درون یک سایت انجام می‌دهد. از این رو به هنگام ورود کاربران به سایت و کنکاش کاربران درون سایت، رتبه صفحه ما نیز افزایش پیدا خواهد کرد.البته ورود کاربران به سایت تنها یکی از اثرات بک لینک در سئو است، یکی دیگر از مزیت‌های اصلی بک لینک‌ها در سئو اعتبار آن لینک می‌باشد.

اعتبار سایت درون گوگل به عنوان یک نشانه مثبت شناخته شده می‌شود، در حقیقت هر چه تعداد این نشانه‌های مثبت زیاد تر باشد، امکان افزایش اعتبار نیز زیاد تر می‌شود. البته توجه داشته باشید، که هر بک لینکی از یک کیفیت برخورد دار است و اگر بک لینک مورد استفاده شما از کیفیت پایینی برخورد دار باشد، به احتمال زیاد آن لینک تاثیر منفی بر روی سئوی سایت می‌گذارد.

برای پیدا کردن رسانه‌های مناسب برای لینک سازی می‌توانید، از برخی ابزارها استفاده کنید، یکی از ابزارهایی که با استفاده از آن به راحتی می‌توانید، سایت‌های مناسب برای بک لینک سازی را پیدا کنید، ابزار عنکبوت است. با استفاده از پنل ابزار عنکبوت به راحتی می‌توانید لیستم تمامی سایت‌هایی که لینک ساید باری دارند، را مشاهده کنید.

موثر ترین عوامل بر بک لینک چیست؟

بک لینک و کاربردهای آن

بک لینک‌ها، یکی از ابزارهای تاثیرگذار بر روی بهینه سازی سایت به شمار می‌آیند و دقیقا همان طور که، بک لینک‌های خوب می‌توانند سئوی سایت شما را بهبود ببخشند؛ بک لینک‌های بد نیز می‌توانند بسیار به سئوی سایت شما آسیب جدی‌ای وارد کنند. با توجه به مهم بودن این موضوع، در ادامه به معرفی  مواردی خواهیم پرداخت که به شما کمک کنند تا فرق بک لینک خوب با بد را تشخیص بدهید.

به طور خلاصه می‌توان گفت، هر لینکی که به در خواست شما و با هزینه شما پرداخت گردد، لینک نسبتا بدی به حساب می‌آید و در مقابل لینک خوب به لینک‌هایی گفته می‌شود که، کاربران به میل خودشان در سایت خود قرار دهند. برخی از ویژگی‌های لینک بد عبارتند از:

لینک به صفحه اصلی (home page) : اگر تمامی بک لینک‌های به سمت صفحه اصلی شما هدایت شوند و هیچ لینکی به مقالات یا صفحات خاص شما داده نشود، به احتمال زیاد لینک‌ها باعث می‌شوند، تا سئوی سایت شما بسیار آسیب ببیند.

لینک گرفتن از سایت‌های ضعیف که رتبه کمی دارند: لینک‌هایی که از سایت‌های بی کیفیت و یا اسپم شده دریافت می‌شوند، نه تنها موجب بهبود سئوی سایت شما نمی‌شود، بلکه موجب کاهش رتبه سایت و یا جریمه شدن سایتتان (پنالتی شدن) می‌شود.

لینک شدن مکرر Anchor Text وب سایت: اگر سایت شما در بازه‌های زمانی کوتاه مدت، به صورت مکرر لینک شود، گوگل متوجه خرید و فروش لینک خواهد شد و در نتیجه، سایت شما آسیب خواهد دید.

در نهایت حتما توجه داشته باشید، که لینک سازی باید به صورت کاملا طبیعی انجام شود؛ چرا که اگر گوگل متوجه خرید و فروش لینک توسط وب سایت شما شود، به احتمال زیاد آسیب جدی‌ای به سایتتان وارد خواهد شد. همچنین بک لینک‌های مورد استفاده توسط شما نباید از سایت‌هایی با رتبه پایین و یا سایت‌های اسپم باشد؛ چرا که در این صورت نیز، سایت شما با مشکل جدی‌ای رو به رو خواهد شد.

همچنین فراموش نکنید، که در کنار لینک سازی تولید محتوا نیز از اهمیت بسیار زیادی برخورد دار است. از این رو توجه داشته باشید، که می توانید در کنار لینک سازی اقدام به تدوین استراتژی محتوایی برای بیش ترین بازدید در کوتاه ترین زمان نیز کنید تا تاثیر بسیار بیشتری در سئوی سایت خود ببینید.

سخن پایانی

بک لینک‌ها از جمله عواملی هستند، که موجب پیشرفت کسب و کار شما و سئوی سایت می‌شوند، ولی باید توجه داشت که این عملیات لینک‌سازی نباید از حالت طبیعی خارج شود و در حالت کلی بهتر است، اقدام به خرید و فروش لینک تحت هیچ عنوانی نکنید؛ چرا که اگر گوگل متوجه این عملیات شود به احتمال زیاد سایت شما متحمل ضرر زیان های بسیاری خواهد شد.

پست های مرتبط